خدمات حقوقیمقالات حقوقی

خلع ید چیست؟

خلع ید چیست؟

وکیل حرفه ای خلع ید این نوشتار که ماحصل تلاش وکلای خبره ملکی گروه وکلای آنی وکیل سید سجاد میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و آقای وکیل سیاوش صالحی سیاوشانی وکیل عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

تقدیم حضور موکلین و دوستداران علم حقوق مخصوصا دعاوی ملکی میگردد.
خلع ید از دو واژه خلع به معنای برکنار کردن, بر کندن, ریشه کن کردن و واژه ید به معنای دست است.

در معنای حقوقی اصطلاح خلع ید

وکیل حرفه ای خلع ید اذعان دارد یعنی کوتاه کردن دست بیگانه از مال مالک؛ این اقدام یکی از انواع اقدامات حقوقی برای تسلط دوباره مالک بر مال غیرمنقول خویش است که بر خلاف مسیر و جریانات قانونی به تصرف دیگری درآمده است.

خلع ید در چه اموالی راه دارد؟

اموال به دو دسته کلی منقول و غیرمنقول تقسیم می‌شوند؛

اموال منقول

وکیل حرفه ای خلع ید اموالی است که قابلیت جابجایی دارند و اموال غیرمنقول اموال غیر قابل جابجایی است که هر کدام از این دو دسته کلی به تقسیمات دیگری بخش می‌شوند.
در خصوص مبحث مورد بحث در این مقاله (خلع ید) باید خاطر نشان کرد که فقط در اموال غیرمنقول اعم از غیرمنقول ذاتی مانند زمین یا برخی از اموال غیرمنقول به واسطه عمل انسان از قبیل خانه آپارتمان و یا مغازه امکان طرح دعوا وجود دارد.

شرایط حقوقی طرح دعوای خلع ید:

برای طرح این دعوی حقوقی داشتن چهار شرط زیر به صورت عام مجموعی ضروری است که اگر هر یک از این شروط وجود نداشته باشد دادخواست رد خواهد شد, در واقع قانون همه یا هیچ حاکم است که اگر هر کدام از این شروط نباشند به شروط موجود هم ترتیب اثر و توجه نشان داده نمی‌شود؛
این شروط عبارتند از: 1- مالکیت رسمی خواهان بر ملک 2- غیرمنقول بودن مال مورد تصرف 3- احراز تصرف خوانده بر ملک 4- غیر قانونی بودن تصرف

متصرف علیه چه اشخاصی می‌توان دعوای خلع ید مطرح نمود؟

با توجه به مطالب فوق اگر ملکی که دارای سند رسمی است به صورت غیرقانونی در تصرف دیگری باشد مالک سند رسمی حتی اگر مالکیت وی مالکیت مشاعی باشد می‌تواند علیه متصرف یا متصرفان غیرقانونی حتی اگر در زمره مالکین مشاعی باشند با ارائه دادخواست اقدام به طرح دعوی خلع ید نماید؛ همچنین ممکن است این تصرف غیرقانونی توسط نهادها یا ارگان‌ها واقع شده باشد که این انتساب‌ها در امکان طرح دعوی خلع ید بی‌اثر می‌باشد.

آیا می‌توان برای خلع ید شکایت کیفری مطرح نمود؟

بله؛
اقامه دعوی حقوقی مانع از طرح شکایت کیفری نیست, اما جدای از تفاوت مباحث تخصصی در دادخواهی حقوقی با دادخواهی کیفری عنوان این دعوا در دادرسی کیفری رفع تصرف عدوانی خواهد بود که سیر حقوقی و اثباتی متفاوتی از دادرسی حقوقی دارد.

آیا خلع ید متفاوت از تخلیه ید است؟

بله؛ هرگاه بین مالک رسمی ملک (اعم از مالک غیر مشاعی, مالک مشاعی, مالک عین, مالک منافع) و متصرف قرارداد وجود داشته باشد و مهلت این قرارداد به اتمام رسیده باشد خواهان به جای دعوی حقوقی خلع ید باید دعوی تخلیه ید مطرح کند.

مرجع صالح به رسیدگی در دعوی خلع ید کدام دادگاه است؟

برای طرح دعوی حقوقی خلع ید بر طبق عمومات آیین دادرسی مدنی دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول صالح به رسیدگی است.

وکیل صالح در دعوی خلع ید چه وکیلی است؟

کلیه وکلای دادگستری در تمام مراحل دادرسی از طرح شکایت, پیگیری تا اجرای حکم می‌توانند این دعوی را وکالت نمایند. پی نوشت:

وکیل ملکی حرفه ای خلع ید در خصوص دعوی خلع ید ریزه کاری‌ها و دقت نظرهای بسیاری باید مورد توجه قرار گیرد, مثلاً آیا متصرف غیر قانونی در ملک مورد تصرف اقدام به احداث بنا کرده است یا خیر؟ آیا اقدام به کاشت درخت یا زراعت کرده است یا خیر؟ اگر متصرف غیرقانونی از شرکا بوده است آیا تقسیم‌نامه بین شرکا وجود داشته است یا خیر؟ آیا این تصرف غیرقانونی در سهم تقسیمی متعلق به خواهان دعوا بوده است یا خیر؟ و بسیاری از نکات و توجهات حقوقی و قانونی دیگر که بایستی توسط یک وکیل زبده و با تجربه بررسی شود که بر اساس این نکات مهم قانونی و حقوقی یک دادخواست محکم و متقن تهیه و تنظیم شود تا منتج به رای مطلوب نظر خواهان دعوی گردد.
خلع ید چیست؟-سید سجاد میرکاظمی 09122274983 -سیاوش صالحی سیاوشانی 09121796966 متخصص امور ملکی
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس مستقیم(کلیک کنید)