خدمات حقوقیمقالات حقوقی

مشاوره حقوقی تصادفات

مشاوره حقوقی تصادفات چه کاری می کند؟

مشاوره حقوقی تصادفات

اینجانب سید سجاد میرکاظمی مشاوره حقوقی تصادفات  و حرفه ای در امور کیفری  در این مطلب و ویدیوی زیر  به شما کمک میکنیم با وظایف وکیل تصادفات آشنا شوید.

مشاوره حقوقی تصادف را می توان از مهمترین گروه وکلا در جامعه امروز ایران دانست. همانطور که می دانید تصادف می تواند ابعاد گسترده ای داشته باشد. یک تصادف ممکن است تنها منجر به خسارت مالی شود اما تصادفی دیگر ممکن است انسانی از بین رفته باشد. از این رو شرایط بررسی هر تصادف و موقعیت قانونی مربوط به آن ها کاملا متفاوت است. همه این ها باعث شده است که وکیل تصادف کارکردی مهم و البته گسترده در دنیای قانون داشته باشد.

یکی از مهمترین سختی های دعاوی تصادف این است که در این نوع دعاوی همه چیز نسبی است. یعنی همه عوامل محیطی، فیزیکی، طرفین و … می توانند در این اتفاق دخیل باشند. از طرف دیگر بسیار ممکن است که هر کدام از طرفین و شاید شخص دیگری در این جریان مقصر شناخته شود. بسیار شنیده ایم که می گویند در یک تصادف 50 درصد مقصر شناخته شده ایم! این ها همه نشان می دهد که عملا تصادف می تواند نوعی دعوی باشد که پیچیدگی های خاص خودش را داشته باشد.

مشاوره حقوقی تصادف  نکته دیگر این است که تصادف از جمله دعاوی است که دو ماهیت دارد. یعنی می توان این دعوی را در بعد حقوقی و یا در بعد کیفری مورد بررسی قرار داد. بر اساس نوع تصادف، شرایط طرفین و جراحات وارد شده، ماهیت دعوی مشخص می شود. در این خصوص نیز وکیل تصادفات می تواند کارکرد بسیار مهمی داشته باشد. از این روست که گفته می شود بهتر است دعاوی مربوط به تصادف را ساده تصور نکنیم و در کنار خود از یک وکیل تصادف مجرب و با تجربه کمک بگیریم. اگر به دنبال چنین وکیلی هستید بهتر است از کارشناسان و مشاوران گروه وکلای پارسا کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی تصادف
مشاوره حقوقی تصادف

اقدامات بعد از تصادف

تصادف یک حادثه ی ناگوار است که در صورت اتفاق افتادن آن طرفین باید در خصوص انجام نکات زیر تمام تلاش خود را با وجود تنش های به وجود آمده انجام دهند این اقدامات عبارت اند از:

تماس گرفتن با پلیس

اصولا با اطلاع رسانی های که پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص تصادفات انجام داده اند همه ی افراد می دانند که در صورت دیدن تصادف اولین اقدامی که باید صورت گیرد تماس با پلیس (110) است چرا که حضور افراد پلیس در صحنه ی تصادف می تواند از جرایم و خسارت های بعدی جلوگیری نماید.

خارج کردن خودرو از محدوده ی تصادف

این جا به جایی باید زمانی صورت گیرد که تصادف به وجود آمده موجب خسارت جانی نشده باشد و یا در صورت مجبور به جا به جاییشدن این جابه جا کردن باید با دقت بیشتری انجام گیرد، اما گاهی تصادف به وجود آمده ممکن است در وسط جاده و یا نزدیک یک چهارراه باشد که باعث ایجاد ترافیک و شاید تصادفات بعدی هم شود برای همین در صورت اقدام به جا به جاییخودرو، افراد حاضر در تصادف باید تمام جوانب احتیاطی را تا آمدن پلیس و اورژانس رعایت نمایند.

حضور در صحنه ی تصادف

گاهی پیش می آید که رانندگانی که دچار سانحه ی تصادف می شوند اقدام به ترک صحنه ی تصادف یا به صورت عامیانه از صحنه ی تصادف فرار می کنند بی آنکه بدانند مقصر هستند یا نه، در خصوص این موارد باید بگوییم در صورت ترک صحنه ی تصادف نه تنها این ترک ممکن است باعث از بین رفتن یک انسان شود بلکه روند پیگیری پرونده را در مراجع قضایی طولانی تر می نماید.

اهمیت دادن به صحنه ی تصادف

حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام گذر از معابر عمومی و یا خیابان با یک صحنه ی تصادف برخورد کرده باشید به گونه ای که از خسارت وارد شده حس افسوس و ناراحتی به شما دست می دهد، اما باید بگوییم این حس و حال زمانی واقعی هستند که در صورت دیدن همچین صحنه های تصادفی و نبود افرادی در کنار آن باید سریعا با پلیس تماس گرفته و پلیس را از صحنه ی تصادف با خبر نمایید.

مراجعه به اداره ی بیمه

آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس راهنمایی و رانندگی و مشخص شدن مقصر در تصادفات رانندگی مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصر نیست باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کند. پس اگر در تصادفی شما مقصر شناخته شدید، به‌ دنبال گرفتن خسارت نباشید. اگر ماشینتان بیمه بدنه داشته باشد می‌توانید با مراجعه به شرکت بیمه ‌کننده، خسارت اتومبیلتان را دریافت کنید.

تشکیل پرونده برای دریافت خسارات تصادف

مشاوره حقوقی تصادف  زمانی که یک تصادف صورت می گیرد میزان ضرر و زیان برای تشکیل پرونده و محاسبه میزان خسارت وارد شده به طرفین از موارد ضروری برای تشکیل پرونده ی تصادف می باشد، حال بعضی از این شرایط تشکیل پرونده ی تصادف عبارت اند از:

 • در صورتی که در تصادف تعداد زیان دیده ها بیش از یک نفر باشد، چرا که در بعضی از موارد خودرو به علت بی دقتی راننده با شئ بی جان مانند کانال و یا دیوار تصادف می کند.
 • زمانی که در تصادف ایجاد شده فرد زیان دیده و راننده ی مقصر، در شهر های متفاوتی زندگی نمایند.
 • وقتی در حادثه ی تصادف فوت و یا مجروحی وجود داشته باشد.
 • زمانی که خسارت های به وجود آمده در تصادف بیشتر از سقف تعهدات بیمه نامه شخص ثالث خودروی مقصر باشد.
 • وقتی طرفین تصادف ایجاد شده خواهان اقدامات قضایی (ارائه دادخواست تامین دلیل برای دریافت افت قیمت خودرو، دریافت خسارت مازاد بر تعهدات بیمه نامه) باشند.

مشخصات کارشناس تصادفات

مشاوره حقوقی تصادف  قانون گذار بیان داشته از آنجایی که کارشناسی که برای بررسی صحنه ی تصادف انتخاب می شود همانند یک شاهد می باشد بنابراین ویژگی های که برای فرد شاهد هست برای کارشناس هم می باشد با این تفاوت که کارشناس در حیطه ی کاری خودش باید مخبر و باهوش باشد چرا که می خواهد مقصر را تشخیص دهد، این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

 • کارشناس باید از لحاظ ایمان و عقلانیت به حد مقبولی رسیده باشد.
 • طهارت و عدالت کارشناس برای طرفین معلوم شده باشد.
 • عدم وجود انتفاع شخصی یا رفع ضرر از کارشناس
 • عدم وجود دشمنی دنیوی برای کارشناس و طرفین تصادف
 • عدم اشتغال به تکدی گری و ولگردی.
 • نداشتن سوء پیشینه و اعتیاد به مواد مخدر از دیگر ویژگی های یک کارشناس تصادف هست.

گزارش کارشناس تصادف

کارشناس تصادف باید کلیه اقداماتی که انجام داده را به صورت مکتوب به دادگاه اعلام نماید در این گزارش تصادف باید پنج عامل به خوبی معلوم شده باشد یعنی اینکه چه کسی مسبب تصادف شده است، تاریخ و زمان تصادف کی بوده است، چگونه حادثه ی تصادف اتفاق افتاده است و اینکه علت تصادف چه چیزی بوده است و در کنار این گزارش اگر مدارک و یا شواهدی دیگر موجود باشد کارشناس هم باید آن ها را جمع آوری کرده و ضمیمه گزارش کار خود نماید و همه ی این ها را به دادگاه و یا مراجع قضایی مربوطه تسلیم نماید.

برخورد خودرو با اشیاء

چناچه حادثه ی تصادف به وجود آمده در اثر برخورد خودرو با اشیای بی جانی مثل تیر برق یا درخت های موجود در خیابان ها باشد، برای راننده این سوال پیش می آید که در صورت به وجود آمدن خسارت چگونه می توان خسارت به وجود آمده را جبران کرد، که در این خصوص قانون گذار بیان داشته که در صورت پیدایش همچین تصادفاتی فرد راننده می تواند با تهیه ی کروکی نسبت به دریافت خسارت از اداره بیمه اقدامات لازم را انجام دهد البته این در صورتی است که راننده بیمه شخص ثالث داشته باشد.

برخورد خودرو با عابر پیاده موجود در بزرگراه ها

متاسفانه بخشی از تصادفات به و جود آمده برای افراد در اثر تصادف خودرو ها با عابرین پیاده در بزرگراه هاست، اما در خصوص اتفاق افتادن این نوع تصادفات باید بگویم راننده ی خودرو تماما مقصر به حساب نمی آید چرا که قانون عبور عابر پیاده در بزرگراه را ممنوع اعلام کرده است و این یعنی مقصر بودن عابر پیاده، حال در صورت به وجود آمدن خسارت جانی عابر پیاده از مزایای بیمه می تواند بهره مند شود.

اعتراض طرفین تصادف به میزان تقصیرات خود:

هنگامی که تصادف بین دو خودرو به وجود می آید و این دو درصدد آن هستند که یا خسارت وارد شده را از بیمه شخص ثالث بگیرند و یا از همدیگر، برای همین به دنبال این هستند که همدیگر را مقصر در تصادف معرفی نمایند لذا طرفین تصادف می توانند از پلیس راهور تقاضای کشیدن کروکی کنند چرا که با کشیدن این کروکی توسط کارشناس مربوطه فرد مقصر در تصادف به خوبی هویدا می شود.

آیا فرار از صحنه ی تصادف جرم است؟

ما گفتیم که عرف اخلاقی در این است که راننده صحنه ی تصادف را ترک نکند اما گاهی رانندگان به هر دلیلی در خصوص این امر کوتاهی می نمایند، اما اینکه فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود یا نه باید بگوییم زمانی فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود که تصادف منجر به آسیب و جراحات عمیقی شده باشد به گونه ی که در صورت عدم خدمات رسانی به موقعه ممکن است جان یک نفر گرفته شود برای همین این نوع فرار را جرم حساب می کنند اما خارج از این بحث، جرم محسوب نمی شود.

ویژگی های یک وکیل تصادف

یک وکیل تصادف باید توانا و متخصص در حیطه ی کاری خود باشد، فن بیان وکیل که بیشترین ارتباط او با دادگاه ها و دادسرا ها است باید آنقدر قوی و عالی باشد که بتواند قاضی دادگاه را با دلایل و مستندات محکم خود برای رای دادن به موکل او قانع نماید، جدیدت یک وکیل تصادف به حدی باید بالا باشد که بتواند تمام حق و حقوق موکل خود را که در اثر تصادف دچار خسارت جانی و مادی شده است را بگیرد، چرا که شجاعت و تلاش و هوش و … باید از ویژگی های واقعی یک وکیل تصادف باشد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل تصادف بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در تصادف را دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

 • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
 • هزینه مشاوره اولیه
 • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
 • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف چگونه محاسبه می شود؟

مشاوره حقوقی تصادف  هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف معمولا درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد

وکیل تصادفات و ابعاد دعاوی مربوطه

در بالا کمی از ابعاد نسبتا گسترده و عجیب و غریب مربوط به تصادفات صحبت کردیم. همانطور که گفتیم در یک تصادف همه چیز می تواند دخیل باشد. به طور مثال حتی ممکن است جاده به عنوان مقصر شناخته شود. در این حالت مسئول جاده (اداره راهسازی) باید نسبت به این مسئله پاسخگو باشد و در صورت اثبات مقصر بودن طراحی و یا نگهداری جاده باید نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که در چنین ابعاد گسترده ای مسلما هیچ دادگاهی نمی تواند همه ابعاد را در نظر بگیرد. غالبا دادگاه بر اساس نظر کارشناس تصادف و بر اساس شهادت طرفین اقدام به صدور رای می کند. اما یک وکیل تصادفات با تجربه و مجرب می داند که باید در هر موقعیتی چه مدرکی به دادگاه ارائه دهد و چگونه می تواند درصد مقصر بودن موکل خود را کاهش دهد.

در مواردی نیز تصادفات ابعاد کیفری به خود می گیرد. در این گونه موارد مسائلی مانند دیه یا حتی اعدام ممکن است مطرح شود. در این شرایط لازم است که وکیل تصادفات دارای تجربه کیفری مناسب باشد. البته همانطور که عنوان شد نوع تصادف و علت آن و ده ها فاکتور دیگر در تعیین ماهیت قانونی تصادف تاثیرگذار است. بنابراین نمی توان حالت کلی و یکپارچه ای برای دعاوی تصادف در نظر گرفت.

وکیل تصادفات چه کاری می کند؟

چگونه یک وکیل تصادفات خوب پیدا کنیم؟

گستردگی ابعاد دعاوی تصادفات هم از نظر شکلی و هم از نظر ماهیتی باعث شده است که وکلای کمتری در این حوزه فعال باشند. از طرف دیگر ساده انگاری مسئله تصادف به خصوص در حوزه دعاوی حقوقی باعث شده است بسیاری به دنبال وکیل مناسبی نباشند. اما همانطور که مشخص شد یک وکیل مجرب می تواند کاری کند که درصد تقصیر موکل وی کمتر شود. از طرف دیگر این وکیل می تواند در زمینه تعیین خسارات و یا تعیین مجازات کارکرد بسیار بالایی داشته باشد.

اما سوال مهم این است که چگونه می توانیم یک وکیل تصادفات متناسب با دعوی اتفاق افتاده پیدا کنیم؟ در این خصوص کارشناسان و مشاوران گروه وکلای پارسا می توانند راهنمایی دقیق تری به شما ارائه دهند. در واقع این مشاوران و کارشناسان بر اساس نیاز قانونی و دعوی که وجود دارد بهترین و متخصص ترین وکیل را به شما معرفی می کنند. این یعنی شما در کمترین زمان می توانید بهترین وکیل مناسب دعوی خودتان را پیدا کنید. تنها کافی است این مسیر را یک بار امتحان کنید.

مشاوره حقوقی تصادف  سید سجاد میرکاظمی وکیل تصادف 09122274983 متخصص امور حقوقی و کیفری

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس مستقیم(کلیک کنید)