مقالات حقوقیمقاله کیفری

مواد مخدر

مواد مخدر گروه وکلا و داوری آنی وکیل   تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی  در راستای رفع نیازهای قضایی تمامی اقشار جامعه با در نظر گرفتن تمامی جوانب  فردی و قضایی سعی در برقراری ارتباط بین موکلین محترم با اقسام مختلف وکلا را دارد.  توسط آقای سید سعید میرکاظمی با بیش از دو دهه تجربه عملی و دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق خصوصی و همچنین سید سجاد میرکاظمی متخصص کیفری و حوزه اراضی و املاک و… در زمینه های متعدد تاسیس شده است. مدیریت سازمان یافته خدمات حقوقی آنی وکیل، از تجارب موفق گروه وکلا و موسسات  پیشرفته الگو برداری شده است.مواد مخدر

گروه وکلای آنی وکیل با حل و فصل کردن بیش از هزاران پرونده مختلف در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری و نظامی متعهد به وسیله در جهت احقاق حقوق موکلین و ارباب رجوع محترم نیز است.

گروه وکلای آنی وکیل  توانسته است به صورت منطقی و بدون بلند پروازی‌های غیر معقول، به اهداف کوتاه مدت خو د نائل آید. گروه وکلای آنی وکیل، از تجارب و موفقیت‌های کوچک در مسیر تحقق اهداف بزرگ الگو برداری می‌نماید. در حال حاضر تعداد زیادی  عضو متخصص در گروه وکلای آنی وکیل  از اقصا نقاط کشور مخصوصا مناطق تهران فعالیت می نمایند.

نظر به وجود نیاز در بخش های مختلف جامعه به منظور مشاوره‌های حقوقی، محدودیتی برای آنی وکیل  در همکاری با حقوقدانان و وکلا و نیز دانش آموختگان سایر گرایش های علمی وجود ندارد.

جرائم مرتبط با مواد مخدر

وکیل درجه ۱ تهران : سید سجاد میرکاظمی – متخصص جرایم اقتصادی ملکی خانواده 

مواد مخدر در کشور ما جز اموری است که هرگونه فعالیت و کار  در آن، مجازات و سزای  خاصی را در پی خواهد داشت. کشور ما جز کشورهایی است که قانون سخت‌گیری‌های زیادی را در این زمینه به خرج داده است. در بسیاری از کشورها، کاشت و یا مصرف برخی از انواع مواد  جایز می‌باشد اما در ایران به دلیل وجود زمینه‌های آسیب‌زا، مصرف هرگونه مواد مخدر جرم تلقی می‌شود و تنها استثنا بر آن تجویز پزشک معتمد  به دلیل خاصیت درمانی است.

 • ۱-کشت شاهدانه جهت  تولید مواد شیمیایی مخدر
 • ۲-توزیع انواع مواد مضر
 • ۳-قاچاق  انواع مواد مضر
 • ۴-تولید انواع مواد مضر
 • ۵-تأسیس مکان هایی برای تولید مواد
 • ۶-واردات و صادرکردن انواع مواد
 • ۷-تأسیس و یا اداره کردن مکان‌هایی برای استفاده از مواد مضر
 • ۸-نگهداری، حمل کردن موادمضر  مخدر
 • ۹-استعمال و استفاده از مواد مخدر به هر نحوی، مگر در صورتی که قانون استثنا کرده باشد به عنوان مثال تجویز دکتر در صورت وجود بیماری
 • ۱۰-خرید و فروش انواع مواد مضر
 • ۱۱-کمک به فرار کردن و یا مخفی شدن متهمان مواد مضر
 • ۱۲-طراحی و تولید لوازم و ابزاری که برای مصرف مواد مضر  لازم است مانند پایپ و شیشه و…
 • ۱۳-از بین بردن مدارک مربوط به مواد مضر  م
 • ۱۴-کشت خشخاش با هدف تولید و توزیع  مواد مضر

مهلت رسیدگی به پرونده‌های ویژه مواد مخدر در دادگاه تجدید نظر

دادگاه صالح  ویژه جهت رسیدگی به جرائم مربوط به مواد مخدر بر اساس مواده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲  دادگاه انقلاب است. در صورتی که شخصی به حکم صادر شده از دادگاه انقلاب اعتراض داشته باشد،می‌تواند به دادگاه تجدیدنظر اعتراض نماید. مهلت تجدیدنظر خواهی مانند دیگر دعاوی، برای افراد داخل ایران ۲۰ روز و افراد مقیم خارج از ایران ۲ ماه است.

از آنجایی که طبق ماده ۳۷ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر نمی‌توان فرد متهم را بیشتر از ۴ ماه در بازداشت نگه داشت، دادگاه ملزم به رسیدگی و صدور رأی در مدت قانونی ۴ ماه است. در صورتی که دادگاه نتواند در مدت‌زمان فوق الذکر حکم صادر کند، فرد آزاد شده و اگر آزاد شدن فرد با تبعات سوء همراه باشد، دادگاه مخیر است با ذکر دلیل، دوباره او را بازداشت کند.

مواد مخدر

عوامل مخففه در تعیین میزان مجازات محکومین مواد

در ماده ۳۸ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر سال ۷۶ آمده است که دادگاه می‌تواند در صورتی که جهات تخفیفی وجود داشته باشد، مجازات محکوم را تا نصف تخفیف دهد.

قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲  در خصوص جهات تخفیف در زمینه جرائم مربوط به مواد مضر، به موارد زیر اشاره کرده است.

 1. همکاری مؤثر متهم در شناسایی شریک یا شرکا و به دست آوردن مدارک و لوازم اعمال جرم
 2. اعلام متهم قبل از تعقیب و اقرار به انجام جرم
 3. پشیمانی متهم، حسن سابقه و وضع خاص جسمانی‌اش مثل بیماری و بالا بودن سن
 4. تلاش متهم برای کم کردن آثار جرم
 5. اوضاع و احوال خاص مرتکب جرم مثل انگیزه شرافتمندانه
 6. دخالت ضعیف شریک یا معاون جرم
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس مستقیم(کلیک کنید)