خدمات حقوقی

وکیل سرقفلی سعادت آباد

وکیل سرقفلی سعادت آباد

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد گروه وکلا و داوری آنی وکیل   تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی  در راستای رفع نیازهای قضایی تمامی اقشار جامعه با در نظر گرفتن تمامی جوانب  فردی و قضایی سعی در برقراری ارتباط بین موکلین محترم با اقسام مختلف وکلا را دارد.  توسط آقای سید سعید میرکاظمی با بیش از دو دهه تجربه عملی و دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق خصوصی و همچنین سید سجاد میرکاظمی متخصص کیفری و حوزه اراضی و املاک و… در زمینه های متعدد تاسیس شده است. مدیریت سازمان یافته خدمات حقوقی آنی وکیل، از تجارب موفق گروه وکلا و موسسات  پیشرفته الگو برداری شده است.

وکیل سرقفلی سعادت آباد

گروه وکلای آنی وکیل با حل و فصل کردن بیش از هزاران پرونده مختلف در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری و نظامی متعهد به وسیله در جهت احقاق حقوق موکلین و ارباب رجوع محترم نیز است.

گروه وکلای آنی وکیل  توانسته است به صورت منطقی و بدون بلند پروازی‌های غیر معقول، به اهداف کوتاه مدت خو د نائل آید. گروه وکلای آنی وکیل، از تجارب و موفقیت‌های کوچک در مسیر تحقق اهداف بزرگ الگو برداری می‌نماید. در حال حاضر تعداد زیادی  عضو متخصص در گروه وکلای آنی وکیل  از اقصا نقاط کشور مخصوصا مناطق تهران فعالیت می نمایند.

نظر به وجود نیاز در بخش های مختلف جامعه به منظور مشاوره‌های حقوقی، محدودیتی برای آنی وکیل  در همکاری با حقوقدانان و وکلا و نیز دانش آموختگان سایر گرایش های علمی وجود ندارد.

سلام خدمت مخاطبان گرامی ++++

گروه وکلای آنی وکیل این افتخار را دارد که با توجه به نیازهای روز جامعه و تسلط وکلای همکار و بهره مندی از تجارب دوستان بهترین نوع دفاع را با بهترین زاویه دید با عنایت به رویه حاکم بر مباحث سرقفلی و حق کسب و پیشه مینماید.

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادو همچنین وکیل متخصص مطالبه حق کسب و پیشه با تسلط بر قوانین پایه مدنی و موجر و مستاجر بهترین دفاع را مینماید.

سید سجاد میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری ۰۹۱۲۲۲۷۴۹۸۳ در ادامه بتببین این مفاهیم میپردازد.

وکیل پایه یک متخصص مطالبه سرقفلی اذعاذن میدارد : یکی دیگر از دعاوی  تخصصی ملکی ، دعوای مطالبه سرقفلی وحق کسب وپیشه میباشد که در امور ملکی و مخصوصا تجاری یکی از دعاوی مبتلابه به شمار می آید. و ما دراین نوشتار این مفاهیم را مورد بررسی و مداقه قرار می دهیم.

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادقبل از هر چیز معنای لغوی سرقفلی را بررسی مینماید:

معنای لغوی سرقفلی چیست؟

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباداذعان مینماید سرقفلی مبلغی است که صاحب یک مغازه یا ملک تجاری در ابتدای اجاره ملک تجاری  از مستأجر خود  می گیرد تا محل را در جهت کسب مشخص در  اختیار او قرار دهد.نکته شایان ذکر آن است که سرقفلی با مبلغی که به عنوان اجاره ماهیانه از مستأجر گرفته می شود فرق دارد و اصولاً این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند.

آیا میدانید رابطه سرقفلی با حق کسب و پیشه چیست؟

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد بیان میدارد ،مستأجری فعالیت تجاری خود را در محل کسب جدید خود آغاز می کند. به مرورو در طول زمان اعتبار او در محل مورد نظر افزایش پیدا می کند. و این اعتبار  به دست امده ناشی از تعداد مشتریان و میزان درآمد حاصل از فعالیت اوست. اعتبار ایجاد شده در طول زمان برای مستاجر (قرارداد اجاره قبل سال ۷۶)حقی را تحت عنوان حق کسب و پیشه به وجود می آورد.

لذا می توان گفت سرقفلی میزان مبلغی است که میزان آن در ابتدای اجاره ملک تعیین می شود. در حالی که میزان و مبلغ حق کسب و پیشه در پایان مدت اجاره ملک مشخص خواهد شد.

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادرابطه سرقفلی و حق کسب و پیشه را می توان اینگونه مورد بررسی  قرارداد:

حق کسب و پیشه با اتمام  فعالیت های تجاری یک مستأجر در محل کسب ایجاد و تعیین خواهدشد. حق کسب و پیشه میتواند سبب تعیین شدن میزان سرقفلی یک محل تجاری برای مستأجر تازه وارد برای همان محل تعیین می شود. مستأجر در محل کسب استیجاری با فعالیت خود اعتبار و ارزشی برای آن ملک ایجاد می کند. با ارزش به وجود امده و هنگام ترک محل توسط او، صاحب ملک مبلغ سرقفلی ملک را می تواند تعیین کند.

چکیده :

دریافت سرقفلی در فرض عدم حاکمیت قانون قرارداد اجاره می بایست به امضا دو تن از شهود برسد و الآ تحت حاکمیت قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ نخواهد بود. در این مورد قرارداد تابع قواعد اجاره قانون مدنی است. ولی چنانچه مستاجر مبلغی بابت سرقفلی به موجر پرداخته باشد در زمان تخلیه مستاجر حق دریافت قیمت روز سرقفلی را دارد.

 

تاریخ دادنامه قطعی : ۱۳۹۳/۰۵/۲۸

شماره دادنامه قطعی:۹۳۰۹۹۷۰۲۷۰۴۰۰۶۸۱

 

دادنامه دادگاه بدوی :

 

در خصوص دعوی خواهان آقای ع.ت. با وکالت بانوان س.الف. و م.م. به طرفیت الف.ق. با وکالت ف.پ. به خواسته تخلیه عین مستاجره یک باب مغازه جزء پلاک ثبتی شماره ۴۷۸۶/۲ بخش ۱۲ تهران به جهت انقضاء مهلت اجاره با احتساب خسارت دادرسی به شرح متن دادخواست تقدیمی با عنایت به محتویات پرونده و تدقیق در مندرجات آن و ادله ابرازی خواهان شامل کپی مصدق قرارداد مورخه ۵/۸/۷۸ و سند مالکیت پیوستی در پاسخ استعلام ثبتی و توجها به مصون ماندن دعوی مطروحه از هرگونه دفاع موثر خوانده وکیل ایشان دادگاه به دلایل ذیل و توجها به مراتب فوق دعوی خواهان را وارد می داند زیرا :

اولاً: قابل ذکر است که قرارداد اجاره منعقده فی مابین اصحاب پرونده به جهت اینکه سند عادی اجاره بر طبق ضوابط مقرر در ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر از حیث تعداد شهودی تنظیم نیافته لذا به دلالت بند ۵ ماده یک آیین نامه اجرایی روابط حاصله مشمول مقررات قانون مارالذکر نبوده و با توجه به تاریخ انعقاد قرارداد قانون حاکم دراین باره مقررات مدنی و توافق طرفین خواهد بود.

 

ثانیاً: با توجه به اینکه در قرارداد استنادی مدت اجاره به نحو صریح ذکر نگردیده و مال الاجاره از قرار ماه تعیین شده لذا اجاره برای یک ماه صحیح بوده از آنجایی که مدت یک ماه از قرارداد سپری شده لذا به محض انقضاء مدت عقد اجاره برطرف شده و شرایط لازم برای تخلیه از سوی موجر فراهم گردیده است.

 

ثالثاً: نظر به اینکه موجر مبلغی به عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نموده لذا حین تخلیه به موجب وحدت ملاک فسخ عقود معوض و تبصره ۲ ماده ۶ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶ می بایست سرقفلی را به قیمت عادله روزبه مستاجر بپردازد.

 

به این منظور دادگاه مبادرت صدور قرار کارشناسی نموده در نهایت هییت هفت نفره از کارشناسان واجد صلاحیت مبلغ سرقفلی را به قیمت روز تعیین این نظریه مصون از ایراد و اعتراض طرفین قرارگرفته و مباینتی با اوضاع و احوال قضیه نداشته من حیث المجموع دادگاه با احراز رابطه استیجاری طرفین و انقضاء مدت اجاره در حق موجر به تقاضای تخلیه عین مستاجره از ید مستاجر دعوی مطروحه را وارد و ثابت دانسته مستندا به مواد ۴۹۴ و ۵۰۱ از قانون مدنی و وحدت ملاک از تبصره ۲ ماده ۶ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶ حکم بر محکومیت خوانده به تخلیه عین مستاجره با مشخصات مندرج در قرارداد در قبال دریافت مبلغ سی صد و نود میلیون تومان به عنوان قیمت سرقفلی به نرخ عادله روز بر اساس نظریه هییت کارشناسی صادر و اعلام می نماید مضافا در خصوص دعوی دیگر خواهان دایر بر مطالبه خسارت دادرسی و حق الوکاله نظر به اینکه خوانده سببیتی در تحمیل این هزینه بر خواهان را نداشته و خواهان طوعا از اختیار خویش استفاده و از مزایای آن بهره مند می گردد لذا دادگاه در این خصوص حکم بر بی حقی خواهان صادر می نماید آراء صادره حضوری بوده ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می باشد.

 

شعبه ۱۸۲ دادگاه حقوقی تهران ـ آژیده

 

دادنامه قطعی دادگاه تجدیدنظر استان :

 

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای الف.ق. علیه آقای ع.ت. با وکالت خانم س.الف. و م.م. از دادنامه شماره ۱۱۵۴ مورخ ۱۰/۱۲/۹۲ شعبه ۱۸۲ دادگاه عمومی حقوقی تهران که به موجب آن با احراز مالکیت تجدیدنظر خوانده نسبت به یک باب مغازه جزو پلاک ثبتی ۴۷۸۶/۲ بخش ۱۲ تهران و اینکه قرارداد اجاره تشکیل شده میان طرفین طبق ضوابط مقرر در ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر از حیث تعداد شهود تنظیم نیافته و از این حیث تابع مقررات قانون مدنی خواهد بود و با توجه به انقضای مدت اجاره و اینکه موجر مبلغی به عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نموده طبق مواد ۴۹۴ و ۵۰۱ قانون مدنی حکم به محکومیت تجدیدنظرخواه به تخلیه عین مستاجره در قبال دریافت مبلغ سی صد و نود میلیون تومان سرقفلی به نرخ عادله بر اساس نظریه هییت هفت نفره کارشناسان صادر گردیده است با دقت در محتویات پرونده نظر به اینکه تجدیدنظرخواه ایراد و اعتراض موجهی که نقض دادنامه را ایجاب نماید به عمل نیاورده و از حیث رعایت اصول و قواعد دادرسی نیز ایراد و اشکالی به دادنامه موصوف به نظر نمی رسد بنابراین به استناد ماده ۳۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی ضمن رد تجدیدنظرخواهی دادنامه تجدیدنظر خواسته عینا تایید می گردد این رای قطعی است.

 

شعبه ۵۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران،  نوروزی ـ

مطالبه حق سرقفلی

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد در تعریف حق سرقفلی باید بیان نماییم که: ((مبلغی که مالک ملک تجاری در ابتدای اجاره و جدا از اجاره ماهیانه  از مستاجر می گیرد تا ملک تجاری را به او اجاره دهد)). میزان این وجه، به موقعیت  جغرافیایی محلی و تجهیزات و ابزار آلات  محل کسب، بستگی دارد و در نهایت مالک و موجر است که در مورد رقم آن توافق میکنند  و مستاجر میتواند پیشنهاد موجر یا همان مالک را رد و یا قبول کند.

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادمالک و موجر، سرقفلی را می تواند نگیرد و اگر چنین کرد و ملک خود را به اجاره داد نمی تواند بعدا از مستاجر چیزی بابت سرقفلی درخواست کند. بنابراین  باید بیان نمود که حق سرقفلی ذاتا قابل اعراض و اسقاط است.

لذا  همانطور که گفتیم  حق سرقفلی مربوط به محل کسب تجاری  است نه شخص. به عبارت دیگر هرچند که ممکن  است مالک و موجر از فرد طالب اجاره محل، هنگامی  که محل را برای شغل میوه فروشی بخواهد، مبلغی متفاوت با آنچه که مثلا برای  آهن فروشی ممکن است بخواهد، مطالبه کند، اما این امری سلیقه ای  است و ضابطه خاصی ندارد.

آیا میدانید نحوه طرح دعوای مطالبه حق کسب یا پیشه یا تجارت

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد اشاره دارد که حق کسب یا پیشه یا تجارت حقی است مالی که به دنبال مالکیت منافع برای مستاجر محل کسب یا پیشه یا تجارت به وجود می اید و قابلیت انتقال به دیگری را همزمان با منافع عین مستاجره دارد.

این حق خود به خود مالیت (ارزش مالی) ندارد و به تنهایی قابل انتقال نیست. یعنی مستاجر نمی تواند هم منافع عین مستاجره را برای خود نگه دارد و هم حق کسب یا پیشه یا تجارت را به دیگری منتقل کند و عوض آن را بگیرد بلکه باید هردو را منتقل کند.

نکته شایان ذکر که وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادبیان دارد اینکه در تعیین حق کسب یا پیشه یا تجارت، نوع شغل از امور مهم  و موثر در میزان آن است. حق کسب یا پیشه یا تجارت حقی است که نیازی به  قبول مالک ندارد و در صورت عدم توافق و تراضی مالک و مستاجر، دادگاه دخالت می کند و با رجوع  به کارشناسی میزان آن را تعیین و مالک را ملزم به پرداخت آن می کند.

ذکر این نکته مهمی که در مورد مطالبه حق کسب یا پیشه یا تجارت باید به آن توجه کرد این است که در موقع انعقاد عقد اجاره قابل اسقاط نمی باشد و چنانچه چیزی بر خلاف این مورد بین طرفین شرط شود ، به استناد ماده ۳۰ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ باطل و غیر قابل ترتیب اثر خواهد بود.

++مطالبه حق کسب یا پیشه یا تجارت هنگام  اتمام قرارداد اجاره و یا زمان تخلیه ملک امکان پذیر می باشد. همچنین در مواردی که ملک تجاری طبق اجرای طرحهای شهرداری ، تخریب شده و امکان انتفاع از آن وجود نداشته باشد ، پرداخت می شود.

شرایط مطالبه حق کسب یا پیشه یا تجارت

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد اذعان میدارد هنگامی که بین مالک و مستاجر در میزان حق کسب یا پیشه یا تجارت اختلاف وجود داشته باشد و مستاجر نیز تخلفی نکرده باشد می تواند دادخواست مطالبه حق کسب یا پیشه یا تجارت را ارائه کند و اگر  به دلیل تخلف مستاجر، مالک اقدام به تخلیه نماید، با توجه به تخلف صورت گرفته، در بعضی موارد مستاجر مستحق دریافت ۱*نصف حق کسب یا پیشه یا تجارت می شود و در ۲*بعضی موارد کل حق کسب و پیشه و تجارت ساقط می گردد.

دادگاه صالح  برای رسیدگی به دعوای مطالبه حق سرقفلی و حق کسب یا پیشه یا تجارت طبق ماده ۱۱ قانون آئین دادرسی مدنی و ماده ۲۰ قانون مدنی، دادگاه محل اقامت خوانده می باشد.

++ نحوه  طرح  دعوای مطالبه حق سرقفلی

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد :حق سرقفلی درزمان پرداخت مبلغی به موجر در ابتدای عقد اجاره به وجود می آید و طبق تبصره ۲ ماده ۶ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ هنگام تخلیه مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت عادله روز را دارد. اگر مالک براساس حکم تخلیه اقدام به تخلیه ملک نماید، مستأجر در مواردی که مستحق دریافت سرقفلی است، می تواند همزمان با دادخواست تخلیه یا پس از آن، سرقفلی را مطالبه نماید. دادگاه در جلسه رسیدگی با ارجاع پرونده به کارشناس، ارزش سرقفلی را به نرخ روز محاسبه و مالک را به پرداخت آن محکوم می نماید.

خواهان دعوا، مستأجر ملک است و خوانده دعوا مالک ملک می باشد.

 ++چگونگی صدور اجرائیه

**پس از صدور رأی مبنی بر محکومیت مالک به پرداخت سرقفلی و قطعیت آن، اجراییه صادر می شود. و به مالک ابلاغ می شود که ظرف ١٠ روز از تاریخ ابلاغ نسبت به پرداخت سرقفلی اقدام کند ، در صورت عدم پرداخت مالک ظرف مهلت مقرر، مستأجر می تواند اقدام به توقیف اموال مالک نماید.

شایان توجه اینکه

در ماده ۸ قانون مذکور بیان شده که اگر  ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عین مستاجره را به غیر مستاجر اجاره ندهد و هر ساله آن را به اجاره متعارف به مستاجر متصرف واگذار نماید مستاجر می تواند برای اسقاط حق خود و یا تخلیه محل ، مبلغی را به عنوان سرقفلی مطالبه و دریافت نماید. در صورتی که طبق این قانون دریافت سرقفلی مجاز باشد هرگاه بین طرفین نسبت به میزان آن توافق حاصل نشود با نظر دادگاه تعیین خواهد شد.

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آباد

وکیل سرقفلی سعاد آباد /مشاوره حقوقی سرقفلی سعاد آبادسید سجاد میرکاظمی ۰۹۱۲۲۲۷۴۹۸۳ وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی ملکی گروه وکلای آنی وکیل متخصص دعاوی حقوقی و…

 

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس مستقیم(کلیک کنید)