خدمات حقوقی

وکیل متخصص سرقت

وکیل متخصص سرقت -با سلام خدمت مخاطب گرامی سید سجاد میرکاظمی هستم وکیل پایه یک دادگستری ۰۹۱۲۲۲۷۴۹۸۳-کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی،امروز میخواهیم در جهت تشریح جرم سرقت و وکیل متخصص سرقت   گام برداریم. ..

وکیل متخصص سرقت  اذعان میدارد سرقت به زبان ساده ربودن مال متعلق به دیگری است.جهت بررسی رایانه ی میتوانید به آرشیو آنی وکیل مراجعه فرمایید.  خیانت در امانت به لینک مراجعه کنید.

اما ربودن به معنای نقل مکان دادن مال از محلی به محل دیگر است . پس تنها مال منقول را دربرمیگیرد.

مال:هرآنچه که در برابر آن پول یا کالای دیگیری پرداخته میشود.و از نظر عرف و شرع جایز شمرده شود

در جهت تشریح بیشتر وکیل متخصص سرقت  :

تعلق به غیر:در جرم سرقت تعلق به غیر یعنی ملک غیر بودن به زبان ساده ربایش اموال بلاصاحب که در مالکیت کسی قرار ندارد سرقت محسوب نمیشود.

اما نکته حایز اهمیت که وکیل متخصص سرقت  در مورد آن صحبت میکند  این است که :

هر گاه سرقت جامع شرایط حد نباشد ولی مقرون به تمام پنج شرط ذیل باشد مرتکب از پنج تا بیست سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق‌محکوم می‌گردد:
یک – در شب واقع شده باشد.
دو – سارقین دو نفر یا بیشتر باشند.
سه – یک یا چند نفر از آنها حامل سلاح ظاهر یا مخفی بوده باشند.
چهار – از دیوار بالا رفته یا حرز را شکسته یا کلید ساختگی به کار برده یا اینکه عنوان یا لباس مستخدم دولت را اختیار کرده یا بر خلاف حقیقت خود ‌را مامور دولتی قلمداد کرده یا در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا توابع آن است سرقت کرده باشند.
پنج – در ضمن سرقت کسی را آزار یا تهدید کرده باشند.
تبصره [الحاقی ۱۳۸۷/۰۸/۲۲]- منظور از سلاح مذکور در این بند موارد ذیل می‌باشد:
۱- انواع اسلحه گرم از قبیل تفنگ و نارنجک.
۲- انواع اسلحه سرد از قبیل قمه، شمشیر، کارد، چاقو و پنجه بوکس.
۳- انواع اسلحه سرد جنگی مشتمل بر کاردهای سنگری متداول در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یا مشابه آنها و سرنیزه های قابل نصب بر روی تفنگ.
۴- انواع اسلحه شکاری شامل تفنگهای ساچمه زنی، تفنگهای مخصوص بیهوش کردن جانداران و تفنگهای ویژه شکار حیوانات آبزی.

گروه وکلا و داوری آنی وکیل   تیمی متشکل از وکلا و حقوقدانان صاحب صلاحیت و مجرب می باشد که جهت ارائه خدمات حقوقی  در راستای رفع نیازهای قضایی تمامی اقشار جامعه با در نظر گرفتن تمامی جوانب  فردی و قضایی سعی در برقراری ارتباط بین موکلین محترم با اقسام مختلف وکلا را دارد.  توسط آقای سید سعید میرکاظمی با بیش از دو دهه تجربه عملی و دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق خصوصی و همچنین سید سجاد میرکاظمی متخصص کیفری و حوزه اراضی و املاک و… در زمینه های متعدد تاسیس شده است. مدیریت سازمان یافته خدمات حقوقی آنی وکیل، از تجارب موفق گروه وکلا و موسسات  پیشرفته الگو برداری شده است.

گروه وکلای آنی وکیل با حل و فصل کردن بیش از هزاران پرونده مختلف در حوزه های مختلف حقوقی و کیفری و نظامی متعهد به وسیله در جهت احقاق حقوق موکلین و ارباب رجوع محترم نیز است.

گروه وکلای آنی وکیل  توانسته است به صورت منطقی و بدون بلند پروازی‌های غیر معقول، به اهداف کوتاه مدت خو د نائل آید. گروه وکلای آنی وکیل، از تجارب و موفقیت‌های کوچک در مسیر تحقق اهداف بزرگ الگو برداری می‌نماید. در حال حاضر تعداد زیادی  عضو متخصص در گروه وکلای آنی وکیل  از اقصا نقاط کشور مخصوصا مناطق تهران فعالیت می نمایند.

نظر به وجود نیاز در بخش های مختلف جامعه به منظور مشاوره‌های حقوقی، محدودیتی برای آنی وکیل  در همکاری با حقوقدانان و وکلا و نیز دانش آموختگان سایر گرایش های علمی وجود ندارد.

بر اساس موازین قانونی وکیل متخصص سرقت  در مورد شرایط خاص سرقت مستوجب حد بیشتر توضیح میدهد ::

سرقت در صورتی که دارای تمام شرایط زیر باشد موجب حد است:
۱- شیء مسروق شرعاً مالیت داشته باشد.
۲- مال مسروق در حرز باشد. وفق ماده ۲۶۹ قانون مجازات اسلامی حرز عبارت از مکان متناسبی است که مال عرفاً در آن از دستبرد محفوظ میماند.
۳- سارق هتک حرز کند.
۴- سارق مال را از حرز خارج کند.
۵- هتک حرز و سرقت مخفیانه باشد.
۶- سارق پدر یا جد پدری صاحب مال نباشد.
۷- ارزش مال مسروق در زمان اخراج از حرز، معادل چهار و نیم نخود طلای مسکوک باشد.
۸- مال مسروق از اموال دولتی یا عمومی، وقف عام و یا وقف بر جهات عامه نباشد.
۹- سرقت در زمان قحطی صورت نگیرد.
۱۰- صاحب مال از سارق نزد مرجع قضائی شکایت کند.
۱۱- صاحب مال قبل از اثبات سرقت سارق را نبخشد.
۱۲- مال مسروق قبل از اثبات سرقت تحت ید مالک قرار نگیرد.
۱۳- مال مسروق قبل از اثبات جرم به ملکیت سارق در نیاید.
۱۴- مال مسروق از اموال ربوشده یا مغصوب نباشد.

بخشی از لایحه سرقت:

2-موکل اینجانب بنا بر اظهارات خویش ومفاد و محتویات پرونده در اسفند ماه 1400جهت همکاری با برادرش بهرام محرمی که پیمانکار نقاشی منزل شاکی بوده است به مدت 4روز کاری مشغول فعالیت بوده است.

3-بنا براظهارات موکل در این 4 روز بعد از برادر خود وارد منزل شده و در معیت برادرش به امر نقاشی پرداخته و قبل از برادرش منزل صاحب کار را ترک میکرده است.

4-بنابر محتویات پرونده اولین گزارش 110 و شکواییه در مورخه 1401/04/06 بعد از 5 ماه از اتمام کار بدون هیچ ادله شرعی و قانونی مبنی بر انتساب جرم به موکل و بنابر حدس و گمان مطرح گردیده است.در این مدت ممکن است تعداد بسیار زیادی از افراد رفت و آمد کرده باشند.

همچنین با عنایت به مدت 5 ماهه از تاریخ مورد ادعای شاکی مبنی بر سرقت تازمان شکایت وی خود قرینه ای قوی بر عدم وقوع جرم توسط موکل میباشد.چرا که قاعده عقلی نیز حمل بر این واقعیت مینماید که چنانچه شخصی مالش به سرقت رود در حداقل زمان ممکن و سریعا گزارش به نیروی انتظامی داده و اقدامات قانونی مینماید.

5-موکل اینجانب در تمام مراحل تحقیقات در کلانتری و صفحات مختلف پرونده من جمله صفحه 15 و در جلسه مواجهه حضوری در صفحه 49پرونده اظهار داشته که مطلقا انتساب این رفتار و جرم را قبول نداشته و صرفا افترایی نابه حق از روی حدس و گمان و بدون هیچ ادله شرعیه و قانونی به موکل میباشد.

6-موکل بنابر استعلام صورت گرفته در صفحه 32 فاقد سابقه است.

علی ایحال با عنایت به شرح فوق و باتوجه به اینکه بنا بر اسناد و محتویات پرونده و وجود شبهه و با عنایت به قاعده فقهی درء و مستندا به ماده 120 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 که اشعار میدارد :

«هرگاه وقوع جرم یا برخی از شرایط آن و یا هر یک از شرایط مسئولیّت کیفری مورد شبهه یا تردید قرار بگیرد و دلیلی بر نفی آن یافت نشود، حسب مورد جرم یا شرط مذکور ثابت نمی‌‌شود.))

7-اصل تفسیر مضیق و منع از تفسیر موسع و اصل تخلف و قانونی بودن مجازات ها و قاعده فقهی درء در پرونده قابلیت اجرایی دارد.

بنائا   به مراتب معنونه در فوق :

با عنایت به شبهه موجود در پرونده و عدم ارایه دلیل شرعی و قانونی بر انتساب جرم به موکل و استناداً  به اصل برائت و اصل متقن ۳۷ ق.ا. و ماده ۴ ق. آ.د .ک . مصوب ۱۳۹۲ ،و لزوم تفسیر قانون در امور کیفری به نفع متهم ، درخواست صدور دستورات شایسته و قرار منع تعقیب استدعا است.

پیشاپیش از عنایات شما کمال تشکر را دارم.

سید سجاد میرکاظمی -وکیل پایه یک دادگستری – شماره تماس:۰۹۱۲۲۲۷۴۹۸۳ متخصص جرایم کیفری-سرقت های نوین وسنتی

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس مستقیم(کلیک کنید)